Вопрос № 36821 Опубликовано 11.12.2008 в 21:54

Здравствуйте, подскажите, пожалуйста, в мае этого года я купил, флешку она сломалась (это не механическое повреждение, выглядит как новая, просто перестала работать). При обращении к продавцу он ответил, что на данный товар гарантию он не дает вообще. Правомерно ли это (чек с датой покупки сохранился)? Спасибо.

Сергей :: Жлобин

  Ответов: 1

Сяргей, на купленую рэч гарантыйны тэрмін (гарантыя) можа й не давацца прадаўцом. Гэта яго права, і вас ніхто не панукаў купляць флэшку без гарантыі. Але адсутнасьць гарантыі ня значыць, што прадавец ня мае адпавядаць (отвечать) за праданы тавар. Бо закон кажа, што калі на тавар няма гарантыі, у момант перадачы прадаўцу ён у межах разумнага тэрміну мае быць здатным для мэтаў, у якіх гэты тавар звычайна ўжываецца. Паколькі флэшкі звычайна работаюць болей за 7 месяцаў (тэрмін вашага ўжываньня тавара ад траўня да сьнежня), вы можаце вымагаць ад прадаўца адзін з чатырох варыянтаў: “замены недоброкачественного товара товаром надлежащего качества» ці «соразмерного уменьшения покупной цены товара» ці «незамедлительного безвозмездного устранения недостатков товара» ці «возмещения расходов по устранению недостатков товара». Аднак, каб гэта вымагаць, трэба спачатку даказаць, што заганы тавара ўзьніклі да яго передачы пакупніку ці па прычынах, што паўсталі дагэтуль. У гэтым і ёсьць розьніца паміж наяўнасьцю й адсутнасьцю гарантыйнага тэрміну. Калі б на тавар быў гарантыйны тэрмін, вам бы не давялося нічога даказваць пры звароце да прадаўца. Наадварот, прадавец бы даказваў вашую віну ў заганах, калі б не хацеў выконваць вашых вымаганьняў. З прычыны адсутнасьці гарантыі на тавар віну прадаўца даказваеце вы. Звычайна прычына ўзьнікненьня заганаў тавара вызначаецца эксьпертызай.  

Праўнік :: 12.12.2008 в 12:03

Дополнительный вопрос Опубликовано 12.12.2008 в 13:11

Т.е. мне сначала надо получить заключение экспертизы, и если она подтвердит что виновник поломки не я, а например завод изготовитель, только тогда предъявлять претензии продавцу.

Сергей :: Жлобин

  Ответов: 1

Да.  

Праўнік :: 05.01.2009 в 12:32