Онлайн консультация юриста по законодательству РФ

Задать вопрос

Это бесплатно! Вы получите ответ в среднем за 3 часа!
Узнать больше о Законуме

Есть вопросы по законодательству Республики Беларусь? Добро пожаловать на PravoBy.com




Вход в кабинет для юристов:
Логин:Пароль:
Регистрация для юристов | Забыл пароль

Консультация  Поиск  Специалисты  Статьи  Справочник 
   60 пользователей на сайте
 Всего вопросов: 180681
 Всего ответов: 204116
 
Административное право
Бухгалтерский учет
Военное законодательство
Гарантии, льготы, компенсации
Гражданское право
Гражданство, регистрация иностранцев
Жилищное право и недвижимость
Защита прав потребителей
Земельное и аграрное право
Интеллектуальная собственность
Коммерческая деятельность
Международное право
Налоговое право
Наследственное право
Права человека
Прочее
Семейное право
Страхование
Суд и арбитраж
Таможенное право, ВЭД
Трудовое право
Уголовное право
Финансовое право
Ценные бумаги










Облако тэгов:
молодой специалист раздел имущества общежитие алименты брак отработка распределение строительство отпуск регистрация недвижимость налоги квартира амнистия договор компенсация оформление документов оформление беременность документы налог контракт развод армия приватизация аренда молодая семья раздел декретный отпуск жилье увольнение гражданство льготный кредит оплата сроки работа имущество ребенок лицензия зарплата пособие прописка кредит выселение ип долг права право иск очередь наследство льготы суд продажа











Последние вопросы:

 Задать вопрос Введите номер вопроса:  
 
 Вопрос № 36113 Опубликовано 01.12.2008 в 20:19

Здравствуйте. Работаю на строительстве дорог. Начальник говорит, что работаем по суммированному учету рабочего времени. Работаем с 1 мая по 15 декабря по 10 часов в день, в субботу 8, воскресенье - выходной. Правомерен ли такой график? Когда я могу забирать отгулы, заработанные за счёт переработки (в конце месяца, года, сезона)? Зарплата начисляется по окладу (1000руб/час) + премия (которая составляет около 70% зарплаты). Не сделано ли такая маленькая тарифная ставка, с целью уменьшения оплаты по переработанным часам?

Андрей З. :: Минск


  Ответов: 1

Андрэй, «Суммированный учет рабочего времени» значыць, што, па-першае, начальнік абраў «учетный период» (відавочна, ад 1 траўня (мая) да 15 сьнежня). Па-другое, была разьлічана агульная колькасьць гадзінаў за гэты «учетный период», выходзячы з нормы 40 гадзінаў на тыдзень, 8 гадзінаў на дзень (напрыклад, 40 гадзінаў*30 тыдняў=1200 гадзінаў). Далей гэтыя 1200 гадзінаў раськідваюцца па працоўных днях – першы дзень 10 гадзінаў, другі дзень 8 гадзінаў, трэці дзень 6 гадзінаў. На тыдзень можа набегчы й болей за 40 гадзінаў, але разам за ўвесь перыяд час не павінны быць болей за 1200 гадзінаў. Пры гэтым, калі ў вас пяцідзённы працоўны тыдзень (ёсьць яшчэ шасьцідзённы працоўны тыдзень), вы павінны адпачываць два выходных дні. У вашым жа выпадку вы шмат перапрацоўваеце - 10 гадзінаў на тыдзень, калі толькі «учетный период» ня доўжыцца болей, то-бок пачаўся раней за 1 траўня, або сканчваецца пазьней за 15 сьнежня (за ўвесь перыяд паводле маіх разьлікаў можа выйсьці 300 гадзінаў). Гэта – гадзіны «сверхурочной работы». На год для аднаго работніка іх павінна быць ня болей за 120 гадзінаў. Яны павінны аплочвацца ў павышаным памеры – не ніжэй двайных «окладов» (2000 руб/гадзіна). Або замест павышанае аплаты паводле дамоўленнасьці з начальнікам даюцца дадатковыя дні адпачынку («адгулы») – 300 гадзінаў/8 гадзінаў=35 «адгулов». Адгулы можна забраць пасьля сканчэньня «учетного периода». Такім парадкам, такі графік незаконны: вы павінны адпачываць два дні на тыдзень (пры пяцідзённым працоўным тыдне) і перапрацоўка не павінна быць такой вялікай. Што датычыць памеру акладу, то мінімальны памер заработнае платы (т.зв.«мінімалка») складае зараз 1240 руб/гадзіна. Гэты памер складаецца зь дзьвюх частак: тарыфнай (аклад) і надтарыфнай (прэміі, надбаўкі, даплаты). Памер прэміяў не абмежаваны, але частка прэміі, большая за 30% ад акладу, выплочваецца за кошт прыбытку (прибыли). Гэта ня выгодна для арганізацыі, бо калі б прэмія была да 30%, яна бы яе плаціла не з уласных грошай, а адносіла б на сабекошт, то-бок роўна на суму прэміі меней плаціла падаткаў. Таму ніхто зараз і ня робіць прэмію болей за 30% ад акладу. У любым выпадку ваш аклад не павінны быць меней за 1240 руб/гадзіна. :: Помогла ли вам эта информация? Да | Нет  

Праўнік :: 03.12.2008 в 13:54 :: Уточнить вопрос :: Поблагодарить

Адрес этой страницы: http://pravoby.com/consult.php?action=go&id=36113





Специалисты:

    30 дней |  Рейтинг |  Онлайн



1. Юрист +375296253244 Vib +375298548837МТС
209 ответов
2907 благодарностей
Входит в Top10 самых активных консультантов
2. Осипова Виктория +375(29)1305050
201 ответов
33 благодарностей
3. Сергей Иванович
162 ответов
2671 благодарностей
Входит в Top10 самых активных консультантов
4. Юридические услуги +375 44 5916390
121 ответов
21 благодарностей
5. Ладыга Иван Антонович
112 ответов
791 благодарностей
6. Гадлевская Елена 80291694776 + вайбер
75 ответов
54 благодарностей
7. Дмитрий
66 ответов
822 благодарностей
Входит в Top10 самых активных консультантов
8. Екатерина Строгина +375296881474 (велком
56 ответов
716 благодарностей
Есть лицензия на оказание юридических услуг
9. Наталья Шишло
56 ответов
671 благодарностей
Входит в Top10 самых активных консультантов
10. Сергей Магонов
51 ответов
2826 благодарностей
Входит в Top10 самых активных консультантов Есть лицензия на оказание юридических услуг
 
Все юристы (959)






Вопросы, на которые поступил ответ:

264769Филоненко Ал...22.03.17 в 23:49
264737Юлия 22.03.17 в 22:15
264745Юрий22.03.17 в 22:11
264754Максим22.03.17 в 22:06
264762Дмитрий22.03.17 в 21:53
264763Ирина Смирно...22.03.17 в 21:46
264771Александр22.03.17 в 21:45
264768Байков Максим22.03.17 в 21:18
264760АЛЛА22.03.17 в 20:57
264655Леонович Ста...22.03.17 в 20:42












AtStar.by - хостинг и разработка сайтов
© 2006-2016 Юридическая Консультация PravoBy.com
Юристы, адвокаты, юридические услуги
Написать письмо     Партнеры     Регламент Консультации     Размещение рекламы