Вопрос № 148644 Опубликовано 17.05.2012 в 11:19

Ці можа інтэрнет-фірма не адказваць кліенту на афіцыйныя звароты?

Як быць, калі інтэрнет-кампанія не адказвае карыстальніку на афіцыйны зварот на конт якасьці сваіх паслуг? У Грамадзянскім кодэксе магчыма, каб партнёр па дамове ігнараваў кантакты са сваім кліентам? Якія наступствы такога маўчання? Якая тэрытарыяльная прыналежнасць судовага працэса аб інтэрнет паслугах - па месцы кліента ці фірмы?

Карпаў Юрась :: Віцебск

Ключевые слова: зварот, адказ, грамадзянскі кодэкс, інтэрнет

  Ответов: 1

Geta sfera kampetencyj zakanadaustwa ab abarone prawou spazhyucou i ab zwarotax gramadzian. Najlepsh rabic' pis'mowy zwarot (ne elektronny). Za neadkaz isnue administracyjnaja adkaznasc'. Spre4ki mozha razgljadac' sud jak pa mescy znaxodzannja firmy, tak i pa mescy zhyxarstwa spazhyuca- na Wash wybar.  

Сергей Магонов :: 17.05.2012 в 12:17

Дополнительный вопрос Опубликовано 18.05.2012 в 19:52

Дзякуй. Толькі, калі так усё проста, чаго ж гэтыя парталы такія нахабныя, у іх што няма юрыстаў? Значыць, яны на нешта разлічваюць. На што?

Карпаў Юрась :: Віцебск

  Ответов: 1

На што яны различваюць, я не магу ведаць. А юрыстау там сапрауды звычайна няма.  

Сергей Магонов :: 20.05.2012 в 16:29

Дополнительный вопрос Опубликовано 10.06.2012 в 02:05

Справа ў тым, што такі маўклівы спосаб рэагаваньня на звароты кліентаў пашыраны сярод інтэрнет-фірмаў. Яны чамусьці лічаць, што па законе аб зваротах грамадзянаў кіраўнік недзяржаўнай арганізацыі можа не адказваць на грамадзянскі ліст. Напрыклад, спатыкнуўся з адмовай у публікацыі аб'явы на бяплатным рэклямным сайце ў зоне "by" з-за таго, што яна на беларускай мове, якую яны не разумеюць, а разумеюць толькі расейскую. Усе мае пісьмовыя довады ігнаруюцца: http://yuraskarpau.wordpress.com/2012/06/06/karpov-schibsted-kvd/ Ці можна прыцягнуць такую замежную фірму да адказнасьці і прымусіць зьмясьціць аб'яву?

Юрась Карпаў :: Віцебск

  Ответов: 2

што ж, шаноўны, зробіш, калі ў дзяржаве пад назовам Беларусь, адмаўляюцца разумець мову Беларускую? гэта - ёсьць праблема і бяда краіны. наўрад ці, знойдзеш дзе яшчэ такую? таму лічу, усім вашым спробам што-нешта зьмяніць у гэтым пытаньні, наканаваны вядомы лёс!  

Сергей Иванович +375444897201 (велком) :: 10.06.2012 в 09:15

Я паглядзеу, домен належыць фирме SCM Ventures BV (Нидэрланды), сайтам кируе SCM Ventures AB (Швецыя). Першае уяуляецца дачкой другога. У гэтай ситуацыи яны абсалютна не абавязаныя адказваць на звароты грамадзян и не звязаныя у якой бы то ни было ступени беларуским заканадауствам. Але, праз суд можна прымусиць их або размяшчаць абъявы на беларускай мове, або пазбавиць домена.  

Сергей Магонов :: 14.06.2012 в 11:08

Дополнительный вопрос Опубликовано 13.06.2012 в 22:01

Тым ня меньш, ёсьць працэдура для гэтага выпадку: падача зыску ў грамадзянскі суд і потым у эўрапейскі суд у Страсбургу, або адразу ў эўрапейскі суд. Так, як гэта зрабіў рэдактар "Беларускай думкі" і ягоная скарга была прынята да разгляду. Вядома, гэта больш агітацыйны захад, але ж... Дык якія канкрэтна артыкулы, законы трэба выкарыстоўваць для падачы зыску ў эўрапейскі/беларускі суд супраць замежнай фірмы з Эўрасаюзу, якая зьдзяйсьняе рэклямныя інтэрнет-паслугі для беларусаў? Расейскія адвакаты вельмі прыдзірліва ставяцца да падрыхтоўкі такіх зваротаў у Страсбург і, на жаль, не жадаюць размаўляць аб беларускіх справах.

Юрась Карпаў :: Віцебск

  Ответов: 2

Беларусь - не член Совета Европы. Про Страсбург не мечтайте.  

Hunter Shats :: 14.06.2012 в 03:01

А што за фирма з'яуляецца уласникам kufar.by? Проста я з тэлефона не маю доступу да поунай версии... Справа становицца цикавай)  

Сергей Магонов :: 14.06.2012 в 06:23

Дополнительный вопрос Опубликовано 14.06.2012 в 14:32

Цудоўна. Менавіта гэтага я і дамагаюся. Для прэцэдэнту. Але якія грашовыя выдаткі? (можа цераз e-mail?)

Карпаў Юрась :: Віцебск

  Ответов: 1

Почта swat2@tut.by. На телефонные звонки НЕ ОТВЕЧУ, в профайле написано, почему.  

Сергей Магонов :: 19.06.2012 в 12:39

Дополнительный вопрос Опубликовано 21.06.2012 в 18:18

Дык Вы атрымалі мой запыт па e-mail?

Юрась Карпаў :: Віцебск

  Ответов: 1

не, не бачыу  

Сергей Магонов :: 21.06.2012 в 18:33

Дополнительный вопрос Опубликовано 22.06.2012 в 12:32

Ха-ха... Гэты партал TUT.BY самы надзейны ў сьвеце) Менавіта пра яго была гаворка ў пачатку абмеркаваньня. Таму, на мой погляд, лепей выкарыстоўваць іншыя замежныя паштовыя службы. У трэці раз Вам паслаў свой mail. Магчыма, TUT.BY яго адразу перанакіроўвае ў спам.

Юрась Карпаў :: Віцебск

  Ответов: 1

:: Помогла ли вам эта информация? Да | Нет  

Сергей Магонов :: 22.06.2012 в 12:53