Вопрос № 11834 Опубликовано 25.08.2007 в 01:20

Я - молодой специалист. В ВУЗе нам долго рассказывали о том, что у молодых специалистов много льгот (но не уточняли, каких). Обещенного в ВУЗе беспроблемного перераспределения (если что-то не понравится на работе, как я понял, нет - придётся платить. Значит обманули :) В каком/каких документах можно получить полную информацию о льготах, предоставляемых молодым специалистам? P.S. Краем уха слышал о том, что молодому специалисту можно получить льготный (даже беспроцентный) кредит на развитие бизнеса. Понимаю, что звучит неправдоподобно, но всё-таки :) Заранее огромное спасибо.

Максим :: Минск

  Ответов: 1

Пастанова Савета Мiнiстраў Рэспублiкi Беларусь ад 14 кастрычнiка 2002 г. № 1423 "Аб зацвярджэннi Палажэння аб размеркаваннi выпускнiкоў устаноў адукацыi, якiя атрымалi прафесiянальна-тэхнiчную, сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю ў дзённай форме атрымання адукацыi за кошт сродкаў рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў" - Палажэнне аб размеркаваннi выпускнiкоў устаноў адукацыi, якiя атрымалi прафесiянальна-тэхнiчную, сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю ў дзённай форме атрымання адукацыi за кошт сродкаў рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў (у далейшым - Палажэнне), распрацавана ў адпаведнасцi з Законам Рэспублiкi Беларусь "Аб адукацыi" (Ведамасцi Вярхоўнага Савета Рэспублiкi Беларусь, 1991 г., N 33, арт. 598; Национальный реестр правовых актов Республики Беларусь, 2002 г., N 37, 2/844), Законам Рэспублiкi Беларусь "Аб прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi" (Национальный реестр правовых актов Республики Беларусь, 2003 г., N 76, 2/965).(в ред. постановлений Совмина от 24.12.2003 N 1679, от 23.09.2006 N 1254). 2. Палажэнне з'яўляецца абавязковым для выканання рэспублiканскiмi органамi дзяржаўнага кiравання, iншымi дзяржаўнымi арганiзацыямi, падпарадкаванымi Ураду Рэспублiкi Беларусь, мясцовымi выканаўчымi i распарадчымi органамi, арганiзацыямi, установамi, якiя забяспечваюць атрыманне прафесiянальна-тэхнiчнай, сярэдняй спецыяльнай i вышэйшай адукацыi (далей - установы адукацыi) незалежна ад iх падпарадкаванасцi, а таксама для выпускнiкоў, якiя атрымалi прафесiянальна-тэхнiчную, сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю ў дзённай форме атрымання адукацыi за кошт сродкаў рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў.(п. 2 в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254). 3. Палажэнне прадугледжвае парадак персанальнага размеркавання (у далейшым - размеркаванне) выпускнiкоў устаноў адукацыi, якiя атрымалi прафесiянальна-тэхнiчную, сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю ў дзённай форме атрымання адукацыi за кошт сродкаў рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў.(в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254). 4. Размеркаванне выпускнiкоў устаноў адукацыi, якiя атрымалi прафесiянальна-тэхнiчную, сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю ў дзённай форме атрымання адукацыi за кошт сродкаў рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў (у далейшым - выпускнiкi), ажыццяўляецца для задавальнення патрэбнасцi ў спецыялiстах, рабочых (служачых) розных галiн гаспадаркi Рэспублiкi Беларусь, а таксама для павышэння сацыяльнай абароны выпускнiкоў.(в ред. постановлений Совмина от 24.12.2003 N 1679, от 23.09.2006 N 1254). 5. Выпускнiкi, якiя атрымалi прафесiянальна-тэхнiчную, сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю ў дзённай форме атрымання адукацыi за кошт сродкаў рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў i накiраваны на работу па размеркаванню, лiчацца маладымi рабочымi (служачымi), маладымi спецыялiстамi (далей - маладыя спецыялiсты), абавязаны адпрацаваць па размеркаванню адзiн год - пасля атрымання прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi, два гады - пасля атрымання сярэдняй спецыяльнай або вышэйшай адукацыi. Указаны тэрмiн работы пачынаецца з дня заключэння працоўнага дагавора памiж маладым спецыялiстам i наймальнiкам.(часть первая п. 5 в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254) Час службы ва Узброеных Сiлах Рэспублiкi Беларусь, iншых войсках i воiнскiх фармiраваннях Рэспублiкi Беларусь пасля заканчэння ўстановы адукацыi залiчваецца ў тэрмiн абавязковай работы маладога спецыялiста па накiраванню. 6. Кантроль за арганiзацыяй працаўладкавання выпускнiкоў, правiльнасцю выдачы дакументаў ажыццяўляюць адпаведныя рэспублiканскiя органы дзяржаўнага кiравання, iншыя дзяржаўныя арганiзацыi, падпарадкаваныя Ураду Рэспублiкi Беларусь, мясцовыя выканаўчыя i распарадчыя органы, якiя маюць у сваiм падпарадкаваннi ўстановы адукацыi.(в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254) Калi малады спецыялiст не працаўладкаваўся пасля заканчэння ўстановы адукацыi па размеркаванню ў сувязi са службай ва Узброеных Сiлах Рэспублiкi Беларусь, iншых войсках i воiнскiх фармiраваннях Рэспублiкi Беларусь, але мае намер працаваць па месцы накiравання пасля заканчэння службы, ён павiнен пiсьмова паведамiць аб гэтым наймальнiку. Глава 2. ПАРАДАК РАЗМЕРКАВАННЯ ВЫПУСКНIКОЎ. 7. Размеркаванне выпускнiкоў праводзiцца камiсiяй па персанальнаму размеркаванню (у далейшым - камiсii) не пазней чым за два месяцы да заканчэння выпускнiкамi ўстаноў адукацыi. Склад камiсii зацвярджаецца кiраўнiком (рэктарам, дырэктарам) установы адукацыi.Ва ўстановах адукацыi, у якiх колькасць выпускнiкоў перавышае 500 чалавек, дапускаецца стварэнне некалькiх камiсiй. У рабоце камiсiй могуць прымаць удзел прадстаўнiкi рэспублiканскiх органаў дзяржаўнага кiравання, iншых дзяржаўных арганiзацый, падпарадкаваных Ураду Рэспублiкi Беларусь, мясцовых выканаўчых i распарадчых органаў, грамадскiх арганiзацый (аб'яднанняў), у тым лiку прафсаюзаў, арганiзацый, зацiкаўленых у спецыялiстах, рабочых (служачых) пэўнага профiлю, органаў дзяржаўнай службы занятасцi. (в ред. постановлений Совмина от 24.12.2003 N 1679, от 23.09.2006 N 1254) 8. Кiраўнiкi ўстаноў адукацыi абавязаны да пачатку работы камiсii арганiзаваць работу па азнаямленню выпускнiкоў з дадзеным Палажэннем, месцамi i планамi размеркавання, дагаворамi аб падрыхтоўцы спецыялiстаў, рабочых (служачых), заяўкамi на спецыялiстаў, рабочых (служачых), з парадкам работы камiсiй.(в ред. постановления Совмина от 24.12.2003 N 1679) 9. Выпускнiкi размяркоўваюцца на работу згодна з заяўкамi арганiзацый, адпаведных рэспублiканскiх органаў дзяржаўнага кiравання, iншых дзяржаўных арганiзацый, падпарадкаваных Ураду Рэспублiкi Беларусь, мясцовых выканаўчых i распарадчых органаў, дагаворамi аб падрыхтоўцы спецыялiстаў, рабочых (служачых).(в ред. постановлений Совмина от 24.12.2003 N 1679, от 23.09.2006 N 1254) Арганiзацыi, якiя не маюць магчымасцi працаўладкаваць па размеркаванню заяўленых раней выпускнiкоў, павiнны паведамiць аб гэтым ва ўстанову адукацыi не пазней чым за два месяцы да пачатку работы камiсii па персанальнаму размеркаванню.(часть вторая п. 9 введена постановлением Совмина от 23.09.2006 N 1254) Арганiзацыi, якiя ажыццяўляюць цi забяспечваюць вытворчае навучанне навучэнцаў устаноў, што забяспечваюць атрыманне прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi, маюць пераважнае права на забеспячэнне iх патрэбнасцi ў рабочых (служачых). Рашэнне аб першачарговым забеспячэннi патрэбнасцi ў рабочых (служачых) названых арганiзацый прымаецца органамi самакiравання (саветам, папячыцельскiм саветам) установы, што забяспечвае атрыманне прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi, з улiкам заключаных дагавораў аб падрыхтоўцы рабочых (служачых).(часть третья п. 9 введена постановлением Совмина от 24.12.2003 N 1679) Парадак работы камiсiй, чарговасць размеркавання выпускнiкоў вызначаецца ўстановай адукацыi. 10. Выпускнiкi, якiя атрымалi сярэднюю спецыяльную адукацыю, з iх згоды могуць накiроўвацца на работу ў якасцi рабочых у адпаведнасцi з разрадам i квалiфiкацыяй, устаноўленымi iм па вынiках практыкi.11. Камiсiя вядзе пратакол пасяджэння i ведамасць персанальнага размеркавання выпускнiкоў згодна з дадаткам (форма 1). Камiсiя знаёмiцца з данымi выпускнiка: вынiкамi паспяховасцi, дакументамi аб стане здароўя, удзеле ў навукова-даследчай, грамадскай рабоце, заслухоўвае i абмяркоўвае рэкамендацыi ўстановы адукацыi аб найбольш мэтазгодным накiраваннi яго на работу, асабiстыя пажаданнi выпускнiка аб яго будучай рабоце, улiчвае сямейнае становiшча. Работу выпускнiку ад iмя камiсii прапаноўвае яе старшыня.Правам першачарговага размеркавання карыстаюцца выпускнiкi, якiя маюць нагрудныя знакi "Лаўрэат спецыяльнага фонду Прэзiдэнта Рэспублiкi Беларусь па сацыяльнай падтрымцы адораных навучэнцаў i студэнтаў" i "Лаўрэат спецыяльнага фонду Прэзiдэнта Рэспублiкi Беларусь па падтрымцы таленавiтай моладзi".(часть четвертая п. 11 введена постановлением Совмина от 23.09.2006 N 1254) Выпускнiкi, якiя атрымалi сярэднюю спецыяльную i вышэйшую адукацыю за кошт уласных сродкаў, па iх згодзе накiроўваюцца на работу ўстановай адукацыi на месцы, што засталiся пасля размеркавання выпускнiкоў, якiя атрымалi сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю за кошт сродкаў рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў.(часть пятая п. 11 введена постановлением Совмина от 23.09.2006 N 1254) 12. Накiраванне выпускнiкоў на работу ажыццяўляецца ўстановай адукацыi шляхам выдачы пасведчання аб накiраваннi на работу згодна з дадаткам (форма 2). 13. Исключен. - Постановление Совмина от 23.09.2006 N 1254. 14. Рашэнне аб накiраваннi на работу прымаецца, як правiла, у прысутнасцi выпускнiка.Рашэнне аб накiраваннi на работу выпускнiка, якi не з'явiўся на пасяджэнне камiсii, прымаецца ў яго адсутнасць. Пры размеркаваннi могуць улiчвацца раней выказаныя пажаданнi выпускнiка.Камiсiя прымае рашэнне адкрытым галасаваннем большасцю галасоў. Пры аднолькавай колькасцi галасоў рашэнне прымае старшыня камiсii. 15. Выпускнiкам, якiя маюць iнвалiднасць першай цi другой групы або з'яўляюцца дзецьмi-iнвалiдамi ва ўзросце да 18 гадоў, работа прадастаўляецца з улiкам стану iх здароўя па месцы пастаяннага жыхарства бацькоў, мужа (жонкi) або з iх згоды ў адно з наяўных месцаў працаўладкавання.Выпускнiкам, якiя маюць аднаго з бацькоў цi мужа (жонку) iнвалiда I цi II групы, работа прадастаўляецца з улiкам iх просьбы, па магчымасцi, па месцы пастаяннага жыхарства бацькоў, мужа (жонкi). 16. Выпускнiку - мужу (жонцы) асобы, выбранай на выбарную пасаду ў дзяржаўныя органы, а таксама асобы з лiку ваеннаслужачых Узброеных Сiл Рэспублiкi Беларусь, iншых войск i воiнскiх фармiраванняў Рэспублiкi Беларусь, супрацоўнiкаў Службы бяспекi Прэзiдэнта Рэспублiкi Беларусь, органаў унутраных спраў, дзяржаўнай бяспекi, фiнансавых расследаванняў Камiтэта дзяржаўнага кантролю, мытных органаў, органаў i падраздзяленняў па надзвычайных сiтуацыях, пракурорскiх работнiкаў работа, па магчымасцi, прадастаўляецца па месцы праходжання iх службы.На выпускнiка - мужа (жонку) ваеннаслужачага тэрмiновай службы, а таксама курсанта ваенных вучылiшчаў дзеянне часткi першай дадзенага пункта Палажэння не распаўсюджваецца. 17. Выпускнiкам (мужу i жонцы), якiя заканчваюць установу адукацыi адначасова, работа прадастаўляецца ў арганiзацыях, размешчаных у адным населеным пункце.Калi адзiн з выпускнiкоў - муж (жонка) размеркаваны раней, то другому выпускнiку - жонцы (мужу) работа, па магчымасцi, прадастаўляецца ў тым жа населеным пункце. 18. Выпускнiкам - цяжарным жанчынам, мацi цi бацьку, якiя маюць дзiця ва ўзросце да 3 гадоў на момант заканчэння ўстановы адукацыi, работа прадастаўляецца па iх просьбе па месцы пастаяннага жыхарства сям'i. 19. Калi камiсiя не можа прадаставiць работу выпускнiку ў сувязi з адсутнасцю месцаў працаўладкавання па атрыманай спецыяльнасцi i квалiфiкацыi, а таксама ў адпаведнасцi з пунктамi 15 - 18 дадзенага Палажэння, яму прадастаўляецца магчымасць самастойнага працаўладкавання з выдачай даведкi аб самастойным працаўладкаваннi згодна з дадаткам (форма 3). Па просьбе асоб, вызначаных часткай першай дадзенага пункта Палажэння, i са згоды прымаючых iх арганiзацый установы адукацыi маюць права аформiць iм накiраванне на работу шляхам выдачы пасведчання аб накiраваннi на работу.(в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254)Пры ўзнiкненнi абставiн, указаных у пунктах 15 - 18 дадзенага Палажэння, установы адукацыi маюць права вырашаць пытаннi пераразмеркавання або выдаваць даведку аб самастойным працаўладкаваннi выпускнiкам на працягу аднаго года пасля атрымання прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi, двух гадоў - пасля атрымання сярэдняй спецыяльнай або вышэйшай адукацыi.(часть третья п. 19 в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254) Установа адукацыi выдае даведку аб самастойным працаўладкаваннi маладым спецыялiстам, якiя не адпрацавалi ўстаноўлены тэрмiн па размеркаванню i вярнулi сродкi, затрачаныя на iх падрыхтоўку з рэспублiканскага i (або) мясцовых бюджэтаў, у адпаведны бюджэт.(часть четвертая п. 19 введена постановлением Совмина от 23.09.2006 N 1254) 20. Выдача пасведчанняў аб накiраваннi на работу або даведак аб самастойным працаўладкаваннi выпускнiкам ажыццяўляецца ўстановай адукацыi не пазней чым за 5 дзён пасля заканчэння iмi вучобы.Пасведчанне аб накiраваннi на работу i даведка аб самастойным працаўладкаваннi з'яўляюцца бланкамi строгага ўлiку.(часть вторая п. 20 введена постановлением Совмина от 23.09.2006 N 1254) Глава 3. ГАРАНТЫI I КАМПЕНСАЦЫI. 21. Рэспублiканскiя органы дзяржаўнага кiравання, iншыя дзяржаўныя арганiзацыi, падпарадкаваныя Ураду Рэспублiкi Беларусь, мясцовыя выканаўчыя i распарадчыя органы, кiраўнiкi арганiзацый абавязаны забяспечыць рацыянальнае выкарыстанне маладых спецыялiстаў у адпаведнасцi са спецыяльнасцю i квалiфiкацыяй, атрыманымi iмi ва ўстанове адукацыi, павышэнне iх тэарэтычнага i прафесiйнага ўзроўню, прымяненне эфектыўных сiстэм стымулявання творчай iнiцыятывы спецыялiстаў, стварыць для iх неабходныя жыллёвыя i бытавыя ўмовы.(в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254) 22. Маладым спецыялiстам па заканчэннi вучобы ва ўстанове адукацыi даецца адпачынак працягласцю ў адзiн каляндарны месяц незалежна ад таго, калi ў iх былi апошнiя канiкулы.Маладым спецыялiстам, якiя атрымалi сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю, выплачваецца грашовая дапамога ў памеры месячнай стыпендыi, назначанай iм у апошнiм семестры, тым, якiя атрымалi прафесiянальна-тэхнiчную адукацыю, - з разлiку тарыфнай стаўкi па прысвоенай iм квалiфiкацыi (разраду, класу, катэгорыi) або адпаведнага акладу. Выплата грашовай дапамогi, адзначанай у частцы другой дадзенага пункта, ажыццяўляецца наймальнiкам у месячны тэрмiн пасля заключэння працоўнага дагавора з маладым спецыялiстам у поўным памеры незалежна ад колькасцi выкарыстаных iм дзён адпачынку.Маладым спецыялiстам, якiя атрымалi сярэднюю спецыяльную або вышэйшую адукацыю па педагагiчных спецыяльнасцях, выплачваецца грашовая дапамога за 45 каляндарных дзён за кошт бюджэтных сродкаў установай адукацыi з разлiку месячнай стыпендыi, назначанай iм у апошнiм семестры. У выпадку, калi маладыя спецыялiсты не атрымлiвалi стыпендыi ў апошнiм перад выпускам семестры, iм выплачваецца адпаведная грашовая дапамога з разлiку сацыяльнай стыпендыi, устаноўленай на дату выпуску.(п. 22 в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254). 23. Выпускнiкам устаноў адукацыi, якiя атрымалi магчымасць самастойнага працаўладкавання, грашовая дапамога не выплачваецца. 24. Выпускнiкам, накiраваным пасля заканчэння ўстановы адукацыi на работу ў iншую мясцовасць, гарантуюцца выплаты, прадугледжаныя заканадаўствам Рэспублiкi Беларусь. 25. Маладым спецыялiстам, якiя прыбылi на працу па персанальнаму размеркаванню, мясцовыя выканаўчыя i распарадчыя органы, а таксама арганiзацыi пры недастатковасцi ўласнага жыллёвага фонду могуць выдзяляць сродкi з мэтай кампенсацыi затрат на наём жыллёвых памяшканняў у грамадзян. 26. Исключен. - Постановление Совмина от 23.09.2006 N 1254. 27. Наймальнiку незалежна ад формы ўласнасцi забараняецца прымаць на работу выпускнiкоў без пасведчання аб накiраваннi на работу або даведкi аб самастойным працаўладкаваннi на працягу аднаго года пасля атрымання прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi, двух гадоў - пасля атрымання сярэдняй спецыяльнай або вышэйшай адукацыi. Наймальнiк павiнен у трохдзённы тэрмiн пiсьмова паведамiць ва ўстанову адукацыi аб прыёме на работу або звальненнi маладога спецыялiста на працягу аднаго года пасля атрымання iм прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi, двух гадоў - пасля атрымання сярэдняй спецыяльнай або вышэйшай адукацыi.(п. 27 в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254) 28. Звальненне маладых спецыялiстаў або перавод iх на работу, якая не звязана з атрыманай спецыяльнасцю, квалiфiкацыяй, да заканчэння абавязковага тэрмiну работы па размеркаванню забараняецца, за выключэннем звальнення па iнiцыятыве наймальнiка за парушэннi працоўнай дысцыплiны i ў выпадках, прадугледжаных у пунктах 1 (у адносiнах да лiквiдацыi арганiзацыi), 2 i 6 артыкула 42, пунктах 1 - 4 артыкула 44 Працоўнага кодэкса Рэспублiкi Беларусь. Наймальнiк, якi адмаўляе ў прыёме на работу маладому спецыялiсту, абавязаны ў адпаведнасцi з часткай другой артыкула 16 Працоўнага кодэкса Рэспублiкi Беларусь па яго запатрабаванню паведамiць аб матывах адмовы ў трохдзённы тэрмiн. Малады спецыялiст, якi атрымаў адмову наймальнiка ў прыёме на работу, павiнен звярнуцца ва ўстанову адукацыi за новым накiраваннем на работу. Пры адсутнасцi заяўленых месцаў для працаўладкавання ўстанова адукацыi выдае выпускнiку даведку аб самастойным працаўладкаваннi. Малады спецыялiст на працягу аднаго года пасля атрымання iм прафесiянальна-тэхнiчнай адукацыi, двух гадоў - пасля атрымання сярэдняй спецыяльнай або вышэйшай адукацыi павiнен у трохдзённы тэрмiн пiсьмова паведамiць ва ўстанову адукацыi аб прыёме на работу або звальненнi.(п. 28 в ред. постановления Совмина от 23.09.2006 N 1254) 29. На маладых спецыялiстаў, якiя накiраваны на работу ў арганiзацыi, што размешчаны ў зонах радыяцыйнага забруджання, распаўсюджваюцца iльготы i кампенсацыi, прадугледжаныя заканадаўствам Рэспублiкi Беларусь. Глава 4. ДАКУМЕНТЫ ЎЛIКУ РАЗМЕРКАВАННЯ I ПРАЦАЎЛАДКАВАННЯВЫПУСКНIКОЎ. 30. Асноўнымi дакументамi ўлiку размеркавання i працаўладкавання выпускнiкоў устаноў адукацыi з'яўляюцца:пратаколы пасяджэнняў камiсii па персанальнаму размеркаванню выпускнiкоў;ведамасць персанальнага размеркавання выпускнiкоў;пасведчанне аб накiраваннi на работу;паведамленне да пасведчання аб накiраваннi на работу;пацвярджэнне прыбыцця да пасведчання аб накiраваннi на работу;даведка аб самастойным працаўладкаваннi;пацвярджэнне прыбыцця да даведкi аб самастойным працаўладкаваннi;кнiга ўлiку выдачы пасведчанняў аб накiраваннi на работу;кнiга ўлiку выдачы даведак аб самастойным працаўладкаваннi;кнiга ўлiку пацвярджэнняў аб прыёме на работу;справаздача аб размеркаваннi i працаўладкаваннi выпускнiкоў. 31. Справаздачу аб размеркаваннi i працаўладкаваннi выпускнiкоў установы адукацыi прадстаўляюць:абласным (Мiнскаму гарадскому) упраўленням статыстыкi;сваёй вышэйстаячай арганiзацыi;Мiнiстэрству адукацыi.  

Руслан Николаевич :: 25.08.2007 в 12:22

Дополнительный вопрос Опубликовано 25.08.2007 в 17:14

Краем уха слышал о том, что молодому специалисту можно получить льготный (даже беспроцентный) кредит на развитие бизнес. Понимаю, что звучит неправдоподобно, но всё-таки :) Заранее огромное спасибо.

Максим :: Минск

  Ответов: 1

Кредит на развитие бизнеса молодым специалистам??? Что-то новенькое, видимо перепутали с субсидией которую выдают безработным. Более подробно можно узнать в Постановлении Министерства труда Республики Беларусь от 28 августа 2000 г. № 117 «Об утверждении положения о содействии органами государственной службы занятости безработным в организации предпринимательской деятельности и ее дальнейшем развитии».  

Руслан Николаевич :: 26.08.2007 в 09:46