Вопрос № 112195 Опубликовано 13.03.2011 в 12:09

how to register our child birth?

I am an Indian citizen, married, resident in Italy and is going to be the father soon with a citizen of the Republic of Belarus (who is also legally married). Can we Reister child's birth certificate as me as the father? What are the procedures and what all the necassary documents should I bring from here? Your advice will be so valuable to us .. Thank you?

thomas joseph :: rome

Ключевые слова: paternity, childcare

  Ответов: 1

It's not so easy, but possible. The very beginning I wanna know, where (which country) this child gonna born?  

Сергей Магонов :: 14.03.2011 в 18:52

Дополнительный вопрос Опубликовано 15.03.2011 в 12:52

we plan to born child at Belarus, but I suggested my partner to come Italy as a tourist on my sponsorship and get 6 months stay permit to give birth the child ..but she feel safe at Belarus..so would like to know how can we register child birth at Belarus as me as the father ( as both of us are married by law with different persons)..a detailed reply can help me to arrange all necassary documents either from Indian consulates or from Italian authorities..Thank you again for your kindness

thomas joseph :: rome

  Ответов: 1

To my mind, much easer this would be to make in Belarus. I.e., she will born chil in Belarus, and register this born in Registrar's office ghere in Belarus. To do this, she will need: 1) medical certificate 2) husban's declaration, that he is not a farter of chil 3) your declaration, that you are father of chil. 4) her declaration, that her husband is not a father of chil but you are father of this child. It would be good if her husband and you both came to Registrar's office. If it wouldn't possible, she can present notary attorned and legalised declarations of you and/or her husband. If there woildn't such declarations, ger husband will be registered as a father of child, and later would be possible to get a judgement that you are a father only by court.  

Сергей Магонов :: 19.03.2011 в 14:16

Дополнительный вопрос Опубликовано 19.03.2011 в 18:29

thank you advocate....and as you furnished 1)how and from where can I make such declaration? from RB or through the indian consulate or through some notary of Italy? 2) If her husband cannot present any declaration..how it will be dealed?

thomas joseph :: rome

  Ответов: 1

1) a.In Registrar's office in Belarus. or: b. At notary office in any country (will need legalization (apostille). 2) If her husband cannot present any declaration he will be wrote in Birth certificate as a father of child.  

Сергей Магонов :: 22.03.2011 в 14:49

Дополнительный вопрос Опубликовано 16.03.2011 в 14:59

your reply will be very valuable for us..kindly reply

thomas joseph :: rome

  Ответов: 1

plz, wait till tomorrow))))) out of office at the moment)))  

Сергей Магонов :: 17.03.2011 в 17:36

Дополнительный вопрос Опубликовано 17.03.2011 в 19:45

thank you attorney.. ..))))thank you very much

thomas joseph :: rome

  Ответов: 1

welcome))  

Сергей Магонов :: 19.03.2011 в 14:25

Дополнительный вопрос Опубликовано 19.03.2011 в 15:32

my partner is in phase of divorce..( as it too see so complicated as her husband is also a foreigner and not resident in RB. ) . I like to organize my days off from work for doing all the procedures of birth registering* everything see so complicated) ..but we would like to do it as true...so please advice the way

thomas joseph :: rome

  Ответов: 1

Anyway will be necessary to present a declarations from you both.  

Сергей Магонов :: 23.03.2011 в 12:15