Вопрос № 125181 Опубликовано 22.08.2011 в 20:35

urgency please!!!!

hello dear lawyers.... I am married and resident of Italy and have a baby girl with a married belarussian citizen who is on phase of divorce ( september end). Her husband is an algerian citizen and as his refusal letter came without any apostille and he has no belarussian embassy in his country to authenticate it , the notary of belarus cant help us.we want to register the girl as me as father (as I am at belarus) but problem with her husbands refusal letter.please tell me the way and if register with him as father , do I need to do DNA by court and complicate the situation?kindly explain me the all possible ways ..or can you suggest me some lawyers concerned with this in brest region

joseph :: roma

Ключевые слова: baby birth

  Ответов: 1

You should just go to the court and sue your women, if her husband against. DNA is not necessary if your woman agree that you are a father. You can choose every lawyer all over the Belarus (an advocate) to represent you or your woman - just be ready to pay:)  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 22.08.2011 в 20:43

Дополнительный вопрос Опубликовано 22.08.2011 в 21:06

thank you ...but he is not against , but he cannot do as wanted by the belarussian birth registering centre ( as no embassy of belarus at algeria and he now lives at algeria) so it complicates to register as me as father without court and what i doubt is court may take time and i cannot have my presence in territory of belarus ..so can you please explain me some ideal way to register without time delay and how it works?

joseph :: roma

  Ответов: 1

You got the answer. Go to the court.  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 24.08.2011 в 18:40

Дополнительный вопрос Опубликовано 22.08.2011 в 21:13

we already have his refual letter in our hands attested by a notary of algeria ..but not apostille and authentication of embassy of belarus in his country ....and without those doings the notary of belarus cant countersign ..and without it the birth registering centre cant accept...some ways? please

joseph :: roma

  Ответов: 1

:: Помогла ли вам эта информация? Да | Нет  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 24.08.2011 в 18:41