Вопрос № 114388 Опубликовано 01.04.2011 в 14:06

birth registeration?

Indian citizen , residing in Italy, married and is now expecting a baby girl with a married (but undergoing divorce process) belarussian citizen. We wish to born child at Belarus and her husband is ready to declare that he is not the father , but she would like to register the birth of child without father for the benefits she can have from the goverment....But I don't whether it is my ego , but would like to register the child as me as father and is ready to take all financial responsabilities of her and to collaborate with all her needs..what I would like to know is..1) Is my partner benefits something valuable registering the child without me as father? 2) As I'm resident of Italy , how can I contest such situation ?3) On your personal opinion , What is better for the future of our child?4) whether I can have my paternity in future , even if I allow my partner to register as she wish? Thank you very much

thomas :: rome

  Ответов: 1

1. She'll be able to register the birth of child without farther (according the fact of her husbands' agreement) 2. You can contest going to the court and sue to her 3. It depends what you want yourself - you will not have any rights to the child if she'll be against it 4. You'll be able to prove your paternity in court when ever you wish  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 01.04.2011 в 20:21

Дополнительный вопрос Опубликовано 06.04.2011 в 18:27

thank you..but now the things seem diffrent as before..Her husband , who is also a foreigner, not responding her divorce request and left everything unanswered..In such case the birth will be registered He as father? In such case, Can she register herself as lonely mother? My position will be same for paternity as mentioned before?..

thomas :: rome

  Ответов: 1

The answers are the same. The birth will be registered He as father? she can't register herself as lonely mother. About your position I gave the answer earlier.  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 06.04.2011 в 18:40

Дополнительный вопрос Опубликовано 06.04.2011 в 22:53

Im really thankful for your replies...but would like to know ,the time span which usually may take to proceed through court for completing this whole process of paternity? A single presence is enough ?

thomas :: rome

  Ответов: 1

A single presence is not enough (it's my opinion) even if you can speak russian, but you don't))About time - it depends whether your woman will be agree with your sue or not - from 1 trial up to 2 or 3 and legal expertise. About time - from 1 months (after filinng a claim up to 3-4 months).  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 07.04.2011 в 07:15

Дополнительный вопрос Опубликовано 08.04.2011 в 17:47

well..I would like to prepare myself with all documents ready for doing it at court..My partner too wish so ..so will you please advice me the documents I should bring to do at court..( In details plz)..Thank you))

thomas :: rome

  Ответов: 1

IT's possible to give an advice in general in Internet but mostly impossible to prepare in absentia to the trial. You should bring to the court not the documents but legally prepared the sue - its impossible to give an advice not to a lawyer how to prepare it. IT's a competens rarely the lawyers.  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 09.04.2011 в 07:30

Дополнительный вопрос Опубликовано 09.04.2011 в 10:25

so that sue should prepare by a lawyer of my residing nation with a lawyer of Belarus?

thomas :: rome

  Ответов: 1

It can be prepared by everybody who knows how the sue to belarussian court should look  

ВАШ АДВОКАТ vashadvokat.by :: 09.04.2011 в 10:40